Forum www.polishmusic.fora.pl Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

TSA

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.polishmusic.fora.pl Strona Główna -> Rock / Najlepsi POLSCY wykonawcy Rockowi
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
l3wy0011
Global Mod



Dołączył: 12 Cze 2010
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Działdowo

PostWysłany: Sob 16:30, 12 Cze 2010    Temat postu: TSA

TSA (skrót od: Tajne Stowarzyszenie Abstynentów)[4] – polski zespół rockowy, zaliczony do prekursorów heavy metalu w Polsce. Powstał w 1979 roku w Opolu z inicjatywy gitarzysty Andrzeja Nowaka i basisty Tomasza Zatwarnickiego. Zespół zadebiutował w 1981 roku singlem Mass Media/Wpadka, jednakże pierwszy album studyjny pod tytułem TSA ukazał się dopiero w 1983 roku.

W początkowym okresie działalności TSA czerpał inspirację z dokonań muzycznych grup AC/DC i wczesnego Led Zeppelin, jednak stopniowo rozwijał własny styl oparty na wokalizach Marka Piekarczyka. Nagrania TSA, w latach 80. XX w. cieszyły się znaczną popularnością w Polsce sprzedając się w kilkusettysięcznych nakładach. TSA pozostawał aktywny do 1989 roku w składzie uznawanym za klasyczny. Na początku lat 90. XX w. doszło pomiędzy muzykami do konfliktu o prawa do nazwy zespołu. Istniały wówczas TSA - Nowaka i Piekarczyka oraz TSA-Evolution - Machela i Niekrasza. Ostatecznie w 1992 roku obie grupy zostały rozwiązane. W 1998 roku zespół, w odnowionym składzie został reaktywowany, jednak ponowne konflikty doprowadziły do jego rozpadu we wrześniu 1999 roku.

Na początku XXI w. Nowak, Piekarczyk, Machel, Niekrasz i Kapłon podjęli rozmowy, które przyniosły ugodę między muzykami, co przyczyniło się do wznowienia działalności TSA. W 2004 roku ukazał się pierwszy po reaktywacji album zatytułowany Proceder, który uzyskał nominację do Fryderyka – nagrody polskiego przemysłu fonograficznego[5]. Płyta została wydana przez wytwórnię muzyczną Metal Mind Productions, która tego samego roku wydała szereg reedycji wydawnictw zespołu[6].

Historia
1979-1984

Zespół powstał w 1979 roku w Opolu z inicjatywy gitarzysty Andrzeja Nowaka oraz basisty Tomasza Zatwarnickiego[7]. W początkowym okresie działalności w próbach uczestniczyli liczni muzycy, którzy krótko współpracowali z TSA[7]. Rok później Nowak do współpracy zaprosił Janusza Niekrasza, któremu towarzyszył perkusista Marek Kapłon[7]. Do zespołu na krótko dołączył również gitarzysta Ryszard Petelnik[7]. Pierwszy występ TSA odbył się w opolskiej "Bursie", kolejny w Kędzierzynie[7]. Wkrótce potem zespół opuścił Petelnik, którego zastąpił Marek Raduli z którym muzycy wystąpili na warsztatach muzycznych w Głubczycach[7].

Jesienią 1980 roku Nowak zaprosił do współpracy kolejnego gitarzystę - Stefana Machela, z którym wspólnie uczyli się w Studium Kulturalno-Oświatowym[7]. W nowym składzie zespół podjął się przygotowań do występu na XI Muzycznej Jesieni w Grodkowie[4]. Tuż przed koncertem z zespołu odszedł Kapłon[7]. Za perkusją zasiadł Leszek Wojtas i zespół wystąpił na przeglądzie, gdzie zajął 3. miejsce[4]. W nagrodę muzycy otrzymali możliwość rejestracji nagrań w studiu Rozgłośni Opolskiej Polskiego Radia[7]. Podczas sesji nagrano sześć utworów, które zaprezentowano później w radiu[7]. W 1981 roku zespół TSA wystąpił w finale koncertu eliminacyjnego podczas Młodzieżowego Przeglądu Piosenki "Toruń '81" w Nysie[7]. Wkrótce potem do składu powrócił Kapłon, z którym muzycy wielokrotnie próbowali w szczepanowickim klubie "Dworek"[7]. Rosnąca stopniowo popularność zespołu przyczyniła się wkrótce do zaproszenia od węgierskiej formacji Scorpio do udziału w czterech koncertach[8]. Również w 1981 roku zespół pojechał do Jarocina na II Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji[4]. Entuzjastycznie przyjęty występ zespołu przyczynił się do nagrody publiczności "Złotego Kameleona" jaką uzyskał[4]. Do Jarocina przyjechał również wokalista Marek Piekarczyk, który występował z zespołem Sektor A[7]. Wkrótce potem Piekarczyk dołączył do TSA, menedżerem zespołu zespołu został ówcześnie - Jacek Rzehak[4].

Jako kwintet zespół zadebiutował 12 lipca na koncercie Muzyki Młodej Generacji, w ramach Pop Session '81 w Sopocie[7]. Wkrótce potem muzycy nawiązali współpracę z warszawską Agencją Koncertową PSJ[7]. Następnie zespół wystąpił na wrocławskim festiwalu "Rock na wyspie"[7]. W działaniach organizacyjnych Rzehakowi pomagał wówczas Ryszard Piekarczyk, brat Marka[7]. Natomiast we wrześniu zespół wystąpił, w warszawskim klubie "Stodoła"[7]. Występ muzyków obserwował wówczas przedstawiciel wytwórni muzycznej Tonpress, z którą zespół podpisał kontrakt[7]. Jeszcze w październiku w studiu nagraniowym Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych w Teatrze STU w Krakowie zespół nagrał pierwszy singel z utworami "Mass Media" i "Wpadka"[7]. Płyta winylowa sprzedała się w nakładzie 250 tys. egzemplarzy[7]. Również w październiku zespół wystąpił w warszawskiej Sali Kongresowej, w ramach Rock Jamboree '81, towarzyszącej festiwalowi Jazz Jamboree[7]. Miesiąc później zespół wystąpił na wyprzedanych koncertach m.in. w Opolu, Kędzierzynie, Poznaniu, Płocku, Białymstoku i Hajnówce[7]. Pod koniec listopada TSA wystąpił na Rockowisku '81 w Łodzi przed kilkutysięczną publicznością[7]. W grudniu został zrealizowany drugi singel na którym ukazały się utwory "51" i "Zwierzenia Kontestatora"[7]. Po wprowadzonym pod koniec roku Stanie Wojennym w Polsce muzycy na krótko zawiesili działalność koncertową[7]. Ponowne koncerty rozpoczęto już w pierwszym kwartale 1982 roku[7]. Muzycy wystąpili wielokrotnie na Śląsku, a następnie w krakowskiej hali Wisły z zespołami Krzak i Laboratorium[7].

W marcu 1982 roku w krakowskim Teatrze STU został zarejestrowany koncert[7]. Materiał ukazał się na płycie winylowej zatytułowanej Live w 1983 roku[9]. Trzy miesiące później zespół ponownie wystąpił w Krakowie na namiocie Teatru STU na Błoniach[7]. Koncert został zarejestrowany, jednakże nie został opublikowany[7]. W lipcu zespół zagrał w Toruniu, Bydgoszczy, Szczecinie, Świnoujściu, Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze, Koszalinie i Kołobrzegu[7]. 26 sierpnia TSA wystąpił gościnnie w koncercie finałowym III Ogólnopolskiego Przeglądu Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie[7]. Występ ten został zarejestrowany dla Programu III Polskiego Radia[7]. Wkrótce potem podczas koncertu w warszawskim klubie "Riwiera-Remont" ponownie dla Programu III Polskiego Radia został nagrany utwór "Trzy zapałki"[7]. Natomiast w październiku w studiu KAW w Warszawie muzycy nagrali trzeci singel z utworami "Na co cię stać" i "Nocny sabat"[7]. Wydawnictwo ukazało się nakładem wytwórni Polton[7]. Jesienią zespół wystąpił na łódzkim festiwalu Rockowisku '82, który poprzedził dwutygodniową przerwę przed sesją nagraniową albumu studyjnego[7].

W listopadzie 1982 roku, w warszawskim studiu KAW muzycy rozpoczęli nagrania do albumu pt. TSA[9]. Podczas sesji zarejestrowano również utwór "Marsz Wilków" do filmu Akademia Pana Kleksa[10]. Po nagraniach zespół odbył szereg koncertów m.in w południowej Polsce[7]. Zespół TSA osiągnął wówczas szczyt popularności, a utwory "51", "Trzy zapałki", "Zwierzenia kontestatora" notowane były na licznych listach przebojów[7]. W międzyczasie Nowak, Niekrasz i Piekarczyk wzięli udział w projekcie Zbigniewa Hołdysa pt. I Ching[7]. W 1983 roku zespół otrzymał złotą płytę za singel Zwierzenia kontestatora/51[7]. Natomiast w lipcu muzycy przystąpili do prac na anglojęzycznym albumem zatytułowanym Spunk!, którego premierę zaplanowano na roku 1984[9]. Wkrótce potem zespół rozpoczął próby przed nagraniem kolejnego albumu[7]. Nagrania Heavy Metal World odbyły się we wrześniu w Teatze STU w Krakowie[9]. Po nagraniach odszedł Kapłon, a następnie Nowak[7]. Ostatni koncert w starym składzie zespół zagrał 2 grudnia w Łodzi na festiwalu Rockowisko '83. Występ został zarejestrowany i wydany na kasecie zatytułowanej Live Rockowisko '83 w maju 1984 roku[11]. Po odejściu z TSA Nowak nawiązał współpracę z wokalistką Martyną Jakubowicz[7]. Kapłon dołączył do zespołu Banda i Wanda[7].

Na początku 1984 roku do zespołu dołączył perkusista Zbigniew Kraszewski[7]. Natomiast w lutym ukazała się oczekiwana płyta Spunk![12]. W ramach promocji zespół wystąpił w Berlinie Zachodnim, w trzyosobowym składzie ze względu na niewydanie paszportu Machelowi[7]. Ograniczenia ustrojowe w Polsce uniemożliwiły dalszą promocję nagrań na zachodzie Europy[7]. Wkrótce wytwórnia Polton zaanonsowała ukończenie produkcji płyty Heavy Metal World[7]. Muzycy przystąpili do przygotowań promocyjnych wydawnictwa[7]. TSA odbyło wówczas trasę koncertową ze szkockim zespołem Nazareth[7]. Jako drugi gitarzysta do TSA dołączył natomiast Antoni Degutis[4]. W czerwcu ukazał sie album Heavy Metal World, który sprzedał się w nakładzie 150 tys. egzemplarzy[7]. W promocji zespół wystąpił na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, a następnie w Krakowie, Łodzi, Kieleckiem i Olsztyńskiem oraz w Kołobrzegu na festiwalu "Rock nad Bałtykiem"[7]. Po występie doszło do zamieszek, co spowodowało zakaz występów TSA w Kołobrzegu[7]. Również w 1984 roku zespół po raz trzeci wystąpił na festiwalu w Jarocinie[7]. Kolejny występ odbyły się we Wrocławiu na festiwalu "Rock na wyspie", przerwany wybuchem milicyjnego granatu z gazem łzawiącym, ostatecznie zakończony z powodu złych warunków atmosferycznych[7]. Pod koniec roku TSA wystąpiło na festiwalu Rockowisko '84 w Łodzi. Natomiast do kin trafił film Andrzeja Fidyka zatytułowany "Koncert", w którym wystąpili muzycy[7].

1985-1993
W 1985 roku zespół podpisał kontrakt płytowy z wytwórnią muzyczną Mausoleum Records[12]. Na przełomie marca i kwietnia muzycy rozpoczęli sesję nagraniową anglojęzycznej wersji płyty Heavy Metal World (ang.)[12]. Na wydawnictwie ukazały się utwory pochodzące z polskojęzycznych płyt Live i Heavy Metal World w nowych aranżacjach[7]. Pod koniec kwietnia w Łodzi zostały zaprezentowane po raz pierwszy nagrania z zarejestrowanej płyty[7]. W między czasie w Stanach Zjednoczonych nakładem American Phonograph nielegalnie ukazała się płyta Heavy, Heavy Metal, jako reedycja Spunk![7]. W sierpniu Mausoleum Records wydało płytę Heavy Metal World[7]. W ramach promocji zespół wystąpił w Berlinie Zachodnim, Holandii i Belgii[7]. Mimo zabiegów promocyjnych płyta nie odniosła sukcesu komercyjnego[7]. W październiku Brukseli muzycy rozpoczęli nagrania nowej płyty jednakże w wyniku nieporozumień z wytwórnią płytową nagrania przerwano[7]. Zarejestrowano ślady instrumentów do 7 utworów jednakże sesja nigdy nie została ukończona[7].

W styczniu 1986 roku w Krakowie zespół przystąpił do nagrań albumu Rock 'n' roll[7]. W nagraniach gościnnie wziął udział Andrzej Nowak[7]. W lutym zespół wystąpił na koncercie Rock bez maku z gościnnym udziałem Nowaka[7]. Natomiast w maju TSA wystąpiło w ramach Live Aid w Warszawie wraz z zespołami KAT i Jaguar[7]. 5 lipca w ramach koncertu Najlepsi z najlepszych zespół obchodził pięciolecie działalności artystycznej[7][13]. TSA wystąpiło z udziałem Nowaka i Kapłona[7]. Również w 1986 ukazał się singel z utworami "Wielka fiesta" i "Francuskie ciasteczka", promujący płytę Rock 'n' roll[7]. Jednakże w wyniku zastrzeżeń komunistycznego organu cenzorskiego płyta ukazała się dopiero dwa lata później[7]. We wrześniu 1986 roku zespół wystąpił w Paryżu na koncercie zorganizowanym przez czasopismo L'Humanite[7]. Pod koniec roku z zespołu odszedł Degutis i menedżer Jacek Rzehak[7]. W 1987 roku do zespołu powrócił Andrzej Nowak[7]. W styczniu muzycy rozpoczęli pracę nad rock operą Andrew Lloyd Webbera Jesus Christ Superstar w reżyserii Jerzego Gruzy[7]. Przedstawienie zostało wystawione w Teatrze Muzycznym w Gdyni z Piekarczykiem w roli tytułowej[7].

Również w 1987 roku zespół wystąpił na festiwali Metalmania[7]. Latem Piekarczyk wystąpił w Jarocinie wraz z Ryszardem Ridelem[7]. Jesienią zespół TSA odbył trasę koncertową wraz z grupami: Kombi, Dżem, Lombard i Lady Pank[7]. W 1988 roku ukazał się album Rock 'n' roll[9]. Na płycie w wyniku cenzury nie ukazał sie utwór "Mechaniczny pies"[7]. Na początku roku muzycy skupili się na występach Jesus Christ Superstar w Gdyni[7]. Występy odbyły się również w Stanach Zjednoczonych[7]. Po powrocie TSA wystąpiło w Poznaniu, a następnie udało się na koncerty w Rosji. Jesienią zespół powrócił do Polski gdzie w halach widowiskowych zaprezentowano rock operę[7]. Wkrótce potem w wyniku nieporozumień z zespołu odszedł Piekarczyk[7]. Mimo poszukiwań nowego wokalisty, muzycy nie znaleźli zastępstwa dla Piekarczyka. Z końcem 1989 roku zespół został rozwiązany[7].

Piekarczyk po odejściu z TSA założył zespół Ball's Power. Natomiast Machel, Niekarasz i Kapłon występowali, jako Blues Power prezentując standardy bluesowe[7]. W 1990 muzycy wznowili działalność bez Nowaka i Piekarczyka w składzie[7]. Nowy zespół tworzyli Machel, Niekrasz, Kraszewski, gitarzysta Piotr Łukaszewski i wokalista Janusz Pyzowski[4]. W lipcu muzycy wystąpili na Festiwalu Polskiej Piosenki w Witebsku[7]. W nowym składzie zespół występował rzadko, głównie podczas pojedynczych koncertów klubowych[7]. Na początku 1991 roku muzycy rozpoczęli próby przed realizacją nagrań album zatytułowanego TSA - Evolution[7]. Następnie TSA wystąpiło podczas Festiwalu Polskiej Piosenki w Opole '91. Występ ten spotkał się z negatywną reakcją Piekarczyka i Nowaka[7]. Tego samego roku na festiwalu w Jarocinie, jako TSA wystąpili Nowak i Piekarczyk w składzie z gitarzystą Pawłem Stąpórem, basista Andrzejem Walczakiem i perkusistą Dariuszem Biłykiem[4]. Wkrótce potem Nowak i Piekarczyk oskarżyli Machela o bezprawne używanie nazwy TSA[7]. Wówczas istniały zespoły TSA - Piekarczyka i Nowaka oraz TSA-Evolution - Machela i Niekrasza, którzy zarejestrowali nagrania w Izabelin Studio[7]. Jednakże piosenki nigdy nie zostały wydane, z wyjątkiem utworu "We are together" wydanego na kompilacji Polskiego Radia[7].

W 1992 roku zmalało zainteresowanie występami TSA, jednakże Nowak i Piekarczyk podjęli się realizacji kolejnego albumu studyjnego zatytułowanego 52 dla przyjaciół[9]. Wydawnictwo na płycie CD ukazało się tego samego roku nakładem wytwórni muzycznej Zic Zac[7]. Po nagraniach zespół wystąpił kilkukrotnie w Polsce, następnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie TSA występowało dla Polonii[7]. Koncerty te zostały udokumentowane na wydawnictwie TSA Live USA, które ukazało się wiosną 1993 roku[4]. W czerwcu 1992 roku zespół zakończył występy w Stanach Zjednoczonych i zawiesił działalność[7]. Wkrótce potem, po kilkunastu koncertach zostało rozwiązane również TSA-Evolution[7]. Piekarczyk i Nowak zamieszkali w Stanach Zjednoczonych, natomiast Degustis w Kanadzie[7]. Kraszewski dołączył do zespołu O.N.A.. Kapłon, Niekrasz i Machel ponownie rozpoczęli występy pod nazwą Blues Power[7]. Jeszcze w 1992 roku na płycie CD ukazało się wznowienie albumu Heavy Metal World, jednakże nie towarzyszyła jej promocja ze strony zespołu, który wówczas już nie istniał[7]. W 1993 roku były menedżer zespołu sprzedał przywłaszczone prawa do nagrań wydawnictwa, które ukazało się później nakładem firmy Sonic[7].

1996-2008

Na przełomie 1996 i 1997 roku wydawnictwami TSA zainteresowała się wytwórnia muzyczna Warner Music Group[14]. Podpisany przez muzyków kontrakt doprowadził do wydania kompilacji The Best of TSA w 1997 roku[9]. W ramach promocji ukazał się singel 51/Bez podtekstów do kraju przyjechał Nowak, który udzielił licznych wywiadów[14]. Tego samego roku został zaplanowany koncert w Krakowie z udziałem Piekarczyka, Nowaka, Machela, Niekrasza, Kapłona, Kraszewskiego i Degustisa[14]. Jednak koncert został odwołany z powodu wypadku samochodowego Machela[14]. Koncert odroczono do 1998 roku[14]. W ramach pomocy dla Machela, Piekarczyk zorganizował w Nowym Jorku koncert charytatywny[14]. Z inicjatywy fan klubu "Alien" podjęto również próbę organizacji koncertu charytatywnego w Polsce, który z powodu problemów finansowych został ostatecznie odwołany[14]. W 1998 roku wytwórnia Warner Music Group zaanonsowała reedycję wydawnictw zespołu[14]. Natomiast w marcu zapowiedziano pierwsze koncerty zespołu od 1992 roku[14]. We wrześniu zespół zagrał pozytywnie przyjęte koncerty[14]. TSA występował wówczas w składzie Nowak, Piekarczyk, Degutis, Paweł Mąciwoda i Duane Cleveland[14]. Tego samego roku został nagrany koncert wydany później na płycie Live '98[9]. W listopadzie w Teatrze Powszechnym w Radomiu zespół zagrał pierwszy akustyczny koncert[14]. Natomiast w grudniu w studiu Programu Trzeciego Polskiego Radia muzycy nagrali koncert TSA w Trójce akustycznie, który ukazał się rok później[9].

W styczniu 1999 roku ponownie doszło do konfliktu pomiędzy muzykami (klasycznego składu)[14]. Machel, Niekrasz i Kapłon złożyli pozew przeciwko Nowakowi i Piekarczykowi o bezprawne wykorzystanie dorobku zespołu[4]. Mimo konfliktu jeszcze w marcu zespół zagrał koncerty promujące album TSA w Trójce akustycznie[4]. Następnie Piekarczyk rozpoczął próby do rock opery Jesus Christ Superstar[14]. Zespół odbył latem kilka koncertów, po czym we wrześniu ponownie TSA zostało rozwiązane[14]. W sierpniu 2000 roku Piekarczyk, Niekrasz, Machel i Kapłon podpisali porozumienie odnośnie przyszłej działalności zespołu[14]. W październiku do porozumienia dołączył Nowak, co zwiastowało reaktywację TSA[14]. W maju 2001 roku zespół dał pierwszy nieoficjalny koncert towarzyszący imprezie urodzinowej Marka Kapłona[9]. Wydarzenie spowodowało zainteresowanie zespołem i jego oficjalny koncert odbył się 23 czerwca, w okolicach Kalisza[14]. Kolejny koncert odbył się 22 lipca w Kaliszu, następne natomiast w Opolu, Warszawie i Poznaniu[14].

Na początku 2002 roku zespół wystąpił - w ramach Orkiestry Świątecznej Pomocy w Pruszkowie i w Płocku[14]. Po koncertach muzycy rozpoczęli regularne próby w Opolu[14]. Kolejne koncerty odbyły się w Tychach i Łodzi gdzie muzycy zagrali również akustycznie, w ramach zlotu fanów TSA[14]. Wkrótce potem muzycy przystąpili do prac nad nowymi kompozycjami. Pierwszym z gotowych utworów była "Krew", który muzycy później zaprezentowali podczas koncertów, w tym po raz pierwszy w Krakowie i Katowicach[14]. Wiosną zespół Nowaka Złe Psy rozpoczął realizację nagrań co opóźniło prace nad płytą TSA[14]. Jednak w międzyczasie muzycy wystąpili w Bełchatowie i Kędzierzynie-Koźlu[14]. Na początku 2003 roku zespół pozyskał nowego menedżera Marcina Jacobsona, wieloletni współpracownik zespołów Krzak i Dżem[14]. Wkrótce potem zespół ponownie wystąpił - w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz odbył koncerty w Warszawie, Wilnie, Toruniu, Gliwicach, Bielsku-Białej, Częstochowie i Gdańsku[14]. Latem zespół podjął rozmowy z wytwórniami muzycznymi zainteresowanymi wydaniem reedycji wydawnictw zespołu. W tym czasie TSA wystąpił w Bytomiu, Sierakowie, Biskupcu i Kołobrzegu[14]. Natomiast w lipcu TSA wystąpił w Tychach na festiwalu im. Ryśka Riedla[14]. W grudniu 2003 roku zespół udał się do Studia Polskiego Radia w Katowicach, gdzie odbyła się próbna sesja nagraniowa[14]. Po ukończonych nagraniach przygotowano piloty utworów, które miały posłużyć podczas właściwiej sesji[14].

W 2004 roku muzycy podpisali kontrakt z wytwórnią muzyczną Metal Mind Productions, która zaproponowała korzystniejsze warunki[14]. Po koncercie - w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kutnie członkowie TSA wyjechali do Piaseczna, gdzie znajdowało się Studio 7[14]. Miejsce nagrań zostało wybrane z polecenia Zbigniewa Kraszewskiego, który poprzednio w nim nagrywał[14]. Sesję rozpoczęto 12 stycznia, a zakończono trzy tygodnie później[14]. Gotowe utwory zostały zmiksowane w studiu S1[14]. Wkrótce potem został zrealizowany teledysk do tytułowego utworu "Proceder"[14]. Również w pierwszym kwartale roku TSA wystąpił poprzedzając koncert walijskiej grupy Budgie[14]. Kolejne koncerty odbyły się w Warszawie, Krakowie i Katowicach na festiwalu Metalmania, który odbył się w Spodku[14]. Występom TSA towarzyszyła promocja nowych nagrań w radiu, utwór "Proceder" dotarł do 6. miejsca Listy przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia[15]. 5 kwietnia album Proceder został wydany[14]. Następnie w ramach promocji zespół odbył cykl spotkań z fanami w salonach Empiku w Warszawie, Gdyni, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie i Katowicach[16]. Pod koniec roku nakładem Metal Mind Productions ukazały się m.in. reedycje albumów Spunk! i Heavy Metal World[17]. W październiku muzycy byli gośćmi programu Szansa na sukces w programie 2 Telewizji Polskiej[18].

Wkrótce potem zostało wydane pierwsze wydawnictwo DVD zespołu zatytułowane Live 1982 zawierające zapis koncertu w namiocie Teatru STU w Krakowie z 1982 roku[19]. W ramach promocji DVD w kwietniu, maju i czerwcu 2005 roku zespół odbył szereg koncertów oraz wystąpił w finale programu Szansa na sukces, który odbył się w Sali Kongresowej w Warszawie[20]. Natomiast w sierpniu TSA wziął udział w akcji "Rockiem w reżim", mającą na celu przekazanie polskiej muzyki rockowej na Białoruś[21]. Pod koniec roku muzycy zagrali szereg koncertów akustycznych m.in. w Łodzi, Warszawie i Skarżysku Kamiennej[22]. Następnie TSA zagrało w ramach festiwalu "Rockowisko - 25 lat później"[23]. Podczas koncertu wystąpiły również zespoły Dżem, Armia, KSU i Perfect[23]. W 2006 roku zespół wznowił działalność koncertową przerwaną w grudniu poprzedniego roku w związku z problemami zdrowotnymi[24]. TSA wystąpił m.in. w Poznaniu, Wrześni, Zabrzu i Gdańsku[24]. W połowie roku prace nad solowym albumem zaanonsował Marek Piekarczyk, które prowadził w swym domowym studiu w Bochni[25]. Tego samego roku ukazał się album Stało się - czas na prawdę... zespołu Janusz Niekrasz Band[26]. W grudniu również 2006 roku została wydana kompilacja płyt zespołu TSA Box zawierająca 9 płyt audio i 1 płytę DVD[27]. W 2007 roku zespół skupił się na działalności koncertowej i wystąpił m.in. w Świętochłowicach, Wieluniu, Paczkowie, Nowym Sączu, Bartoszycach, Olsztynie, Nowej Soli i Białymstoku[28]. Na początku 2008 roku Niekrasz podjął pracę nad kolejnym wydawnictwem swojego projektu[29]. Natomiast w lutym muzycy TSA rozpoczęli trasę koncertową po Polsce oraz zagrali koncert w Austrii[30]. W czerwcu zespół został uhonorowany gwiazdą w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu[31]. Odsłonięciu wyróżnienia dla TSA towarzyszył występ 30-osobowego chóru Politechniki Opolskiej[31]. W lipcu TSA wystąpiło na koncercie ku pamięci współtwórcy zespołu Azyl P, Andrzeja Siewierskiego[32].

Od 2009
15 lutego 2009 roku zespół wystąpił charytatywnie w katowickim Mega Clubie na rzecz dzieci dotkniętych chorobą Sanfilippo[33]. Natomiast 21 marca TSA wystąpił na festiwalu Rock Metal Fest w Krakowie wraz z takimi zespołami jak KAT, Acid Drinkers czy Virgin Snatch[34]. 24 października ukazała się pierwsza solowa płyta wokalisty TSA Marka Piekarczyka zatytułowana Źródło[35].

Dyskografia
TSA - LIVE 1982
TSA-TSA 1983
TSA - SPUNK!
TSA - Heavy Metal World
TSA - Rock'n'Roll 1988
TSA - 52 dla Przyjaciół 1992
TSA - LIVE '98
TSA - W TRÓJCE KONCERT AKUSTYCZNY 1999
TSA - Proceder 2004
TSA - 1981 LIVE wydany 2004


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.polishmusic.fora.pl Strona Główna -> Rock / Najlepsi POLSCY wykonawcy Rockowi Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Soft.
Regulamin